Lake Ontario Offshore RacingEvent2015 Lake Ontario 300 Challenge Results

2015 Lake Ontario 300 Challenge Results

Main Duck Course:

GLMRA Division:
1. CAN 108                  Proclivity                Colin P Wartman
2. USA 64                    Flight Simulator      Tom Reese
3. CAN 180                 Three Cheers         Chris Ufton

Main Duck Course – IRC Division:

MDC-IRC 1
1. CAN 5                     Relentless               Roger Ryall
2. USA 29206             Ace                          Kris Davis
3. 43737                    Gaucho                    Mark Palmer

MDC – IRC-2
1. CAN 8                    Zoom                        Mac Sadowski
2. CAN 42                  Blast                         Chris Bobyk
3. 9027                      Black Magic              Rob Wiersma

Main Duck Course - PHRF ToT

MDC-PHRF-DH-1

1. CAN 115084          Transmission             Mike Kern
2. USA 419                One                           Stuart Rice
3. CAN 7007              Shock Therapy         Gary Benner

MDC-PHRF-DH-2
1. 42264                   Jersey Girl                 Mark Searle
2. CAN 44138           Rebellion                   Michael Kahu
3. CAN 63440           Ruffian                       Peter Wells

MDC-PHRF-FC-1
1. CAN 265                Lively                         Murray Gainer
2. USA 32718            O’ffliction                    David Wilby
3. CAN 11565            Sula Sula                   Carey Crawford-Brown

MDC-PHRF-FC-2
1. 227                        Setanta                      Joe Doris
2. CAN 141                Zingara                      Richard Reid
3. CAN 35367            Hammertime II            Pasquale Leone

MDC-PHRF-FC-3
1. USA 60287            Walkabout                  Keith Polidor
2. 34473                    Afterburn                    Darren Gornall
3. 42789                    Daybreak                   Bonnie Reib

MDC-PHRF-FC-4
1. CAN 4141              Sumac                        Peter Smith
2. USA 25117             Gypsy Wind               Ernest Pipiles
3. CAN 74                  Serious                      Susan McIntyre

MDC-PHRF-SH-1
1. CAN 13775            Pearl                          Brent Hughes
2. 51370                    Worthy Pearl              Martin ‘Mac’ McKenzie
3. USA 62                  Sorpresa                    Ken Tramposch

Scotch Bonnet Course FS Double-Handed Racing

PHRF_ToT Division

SBC-PHRF-FS-DH-1
1. CAN 54065            Windburn                   Michael Brown
2. CAN 54048            Doralla                       Kirk Allan
3. CAN 54387            True North                  Simon Mielniczuk & Jory Gibson

Scotch Bonnet FS Fully Crewed Racing

PHRF_ToT Division

SBC-PHRF-FS-FC-1
1. CAN 14157            Alor Star                     Romuald Januszewicz
2. CAN 507                Alchemist                    Ron Ander

Scotch Bonnet NFS Double Handed Racing

PHRF_ToT Division

SBC-PHRF-NFS-DH-1
1. CAN 48                 Mainau                         Gary Silliker
2. 34811                   Ticker Tape                   Don Lounsbury
3. Can 44                 Deva                             David Medhurst / Eva Innes

Scotch Bonnet NFS Fully Crewed Racing

PHRF_ToT Division

SBC-PHRF-NFS-FC-1
1. USA15                   Skylark IX                      Manfred Bauer
2. 7                            Peregrine                     Catalin Obreja
3. CAN 20                  Tim-Foolery                  Tim Thomas

SBC-PHRF-NFS-FC-2
1. CAN 11778            Puffin                            Pawel Cimek
2. CAN 638                In The Moment             Steve Singer
3. CAN 131                Kalona                          Philip Meiliunas

Congratulations to all!