Lake Ontario Offshore RacingGeneral2017 Susan Hood Trophy Race presented by driveHG – Trophy and Flag Winners

2017 Susan Hood Trophy Race presented by driveHG – Trophy and Flag Winners

Overall     SUSAN HOOD TROPHY  
Switch    Andrew Sharp    Olcott YC

Overall-IRC    JJ MORCH ROSEBOWL
Spitfire    Jonathan Bamberger    NYC

IRC-FS-FC 1    MEMORIAL CUP   
1    Spitfire    Jonathan Bamberger    NYC
2    Hooligan II    Bruce Pierce    MCC
3    Sea Ya    Gilles Bisnaire    MCC

Overall-FS-SH     THE RIGGING SHOPPE TROPHY  
Worthy Pearl    Martin ‘Mac’ McKenzie    EYC

PHRF-FS-SH 1    1    Live Wire    Kim Piller    PCYC

PHRF-FS-SH 2    1    Worthy Pearl    Martin ‘Mac’ McKenzie    EYC
2    Eclipse    Garry Cooke    FPYC
3    Vague Location    Jim French    PCYC

PHRF-FS-DH 1    DRIVE HG TROPHY    
1    Jaeger    Leszek Siek    PCYC
2    Star Chaser    Kenneth Martin    PCYC

PHRF-FS-DH 2    BOB BUGBEE DEFIANT II TROPHY   
1    Mythos    Ted Spanos    PCYC
2    Incorrigible    Rui Cordeiro    NYC
3    Kaminak    jarrod armstrong    ABYC

PHRF-FS-FC 1    COMMONWEALTH TROPHY   
1    Razorbill    Peter Smith    RCYC
2    Red Leaf    Matt Emerson    CBYC
3    The Cat Came Back    Graham Toms    ABYC

PHRF-FS-FC 2    WHITE HAWK TROPHY
1    Tango    Pierre Savard    RCYC
2    Air Force    John Ferreira    MCC
3    Hammertime II    Pasquale Leone    ABYC

PHRF-FS-FC 3    DAVE HERON TROPHY 
1    Plika    Ian Struthers    RCYC
2    Moxie II    Chris Chapman    NYC
3    Blast    Chris Bobyk    MCC

PHRF-FS-FC 4    GEORGE MCCLOY BOWL  
1    Switch    Andrew Sharp    Olcott YC
2    Casual Elegance    Geoff Clarke    Boulvard YC
3    Ali-Kat    Ed Berkhout    NOTLYC

PHRF-FS-FC 5    SNAIL’S PACE TROPHY  
1    Its A Conspiracy    Adrian Hanley    BHYC
2    Jersey Girl    Mark Searle    PCYC
3    Byte Size    Alex Kantemir    LSYC

PHRF-FS-FC 6    THE PAST CHAIRMAN’S CUP 
1    Cirrus    Jamie Spotswood    NYC
2    Windburn    Michael Brown    NYC
3    SOCA JUNKIE    Will French    LSYC

         
PHRF-NFS-DH 1    JIM JOHNSTONE SUSAN HOOD TROPHY   
1    Puffin    Pawel Cimek &Livianna Tossutti    MCC
2    Midnight Express    Michael Bauer    HYC

PHRF-NFS-FC 1    GEORGE MCCLOY  WHEEL     
1    Soaring Eagles    Tom Eagles    PCYC

PHRF-NFS-FC 2    DOUG HOOD MEMORIAL TROPHY   
1    Sangaela    Geoffrey Fairbank    BPYC
2    Dragonfly    David Robinson    QCYC
3    Volga    Yuriy Mikhailov    MCC