LOSHRS 2015 Results

The results for the 2015 LOSHRS Season are in:

SH-FS 1
1      Pearl                        Brent Hughes
2      Mythos                    Ted Spanos
3      Boomerang             Jason Smyth

DH-FS 4
1      Windburn                Michael Brown
2      Doralla                     Kirk Alen
3      Harrier                     Chris Chapman

DH-FS 3
1      Jersey Girl              Mark Searle
2      Better Still              David Courtney
3      Incorrigible             Rui Cordeiro

DH-FS 2
1      One                         Stuart Rice
2      Upstart                    Bert Barrett
3      Hot Knots                Chuck Watson

DH-FS 1
1      Setanta                   Joe Doris
2      Lively                      Murray Gainer
3      Jaeger                    Leszek Siek

Multihull
1      Flight Simulator      Tom Reese

SH-NFS 1
1      North Caught          Wendy Northcotte
2      Rapture                   Mark Gifford

DH-NFS 2
1      Highland Fling        Martin Osborne
2      Hoochie Koo           Marko Majic
3      Carina                     Lorraine Bader

DH-NFS 1
1      Daybreak               Bonnie Reib
2      Mister Ed                Ian McAllister
3      Sula Sula               Carey Crawford-Brown

 

LOSHRS Trophy – 2015 Skipper Boat Name Race Qualifications
Jim Schoenhardt Trophy Bert Barrett Upstart  100 Miler Best Corr time in DH fleet
Ian McAllister Trophy (DH WS) Bonnie Reib Daybreak DYC Weekend Best total Corr time in DH WS
Guenevere Chalice Brent Hughes Pearl YYC Weekend Best total Elapsed time in SH in YYC Weekend
Palmer Trophy Brent Hughes Pearl YYC Weekend Best total Corr time in SH FS in YYC Weekend
G.S. Parke Memorial Tropny Brent Hughes Pearl Overall Best Low Pt total for SH FS in overall series
Berolina Trophy Brent Hughes Pearl  100 Miler Best Corr time in SH FS in 100 Miler
Labatt Low Point Singlehanded Brent Hughes Pearl  Overall Best Low Pt total for SH fleet in overall series (Must incl 100 miler + 3 best races)
Water Colours Trophy Chuck Watson Hot Knots YYC Weekend Best total Corr time in DH FS at YYC Weekend
Sportech Trophy Dusan Davidovic That’s It DYC Weekend Best total Corr time in SH WS in DYC Weekend
Seagull Trophy Ian McAllister Mister Ed  Course Best Corr time in DH WS on course race
Tarshish Trophy James Roscoe Survival 100 Miler Best Elapsed time in SH fleet in 100 miler
Herman Schneider Memorial Joe Doris Setanta Overall Best Corr time for DH FS1 in overall series
Ian McAllister Trophy (DH FS) Mark Searle Jersey Girl DYC Weekend Best total Corr time in DH FS
Leonard Alksnis Memorial Trophy Mark Searle Jersey Girl YYC + DYC Best Low Pt total for DH FS in YYC + DYC Weekend
Scotiabank Trophy Mark Searle Jersey Girl Overall Best Low Pt total for DH FS in overall series (must finish 100 Miler + 3 best races)
Labatt Low Point Doublehanded Mark Searle Jersey Girl Overall Best Low Pt total for DH fleet in overall series ( Must incl 100 miler + best 3 races)
Roger Shaw Trophy Martin Osborne Highland Fling YYC + DYC Best Low Pt total for DH WS in YYC + DYC Weekend
Memorial Cup Martin Osborne Highland Fling Overall Best Low Pt total for DH WS in overall series (Must incl 100 Miler + 3 best races)
Martini Shaker Trophy Michael Brown Windburn  Course Best Corr time in DH FS on course race
Endeavor II Trophy Peter Miller Top Hat  Course Best Corr time in SH WS in Course Race
Sportech Plaque Ted Spanos Mythos DYC Weekend Best total Corr time in SH FS in DYC Weekend
Youngstown Trophy Ted Spanos Mythos  Course Best Corr time in SH FS in Course Race
Jack Pitt Trophy Wendy Northcotte North Caught YYC Weekend Best total Corr time in SH WS in YYC Weekend
Walter Penz Trophy Wendy Northcotte North Caught 100 Miler Best Corr time in SH WS in 100 miler
Captain’s Cup Wendy Northcotte North Caught Overall Best Low Pt total for SH WS in overall series

 

Congratulations to all competetors for helpng make this a truely excellent season.  We look forward to seeing everyone next year!